poniedziałek, 5 kwietnia 2010

ŚWIETLIK

Młodzieniec z Matsue powracał do domu z weselnego przyjęcia gdy ujrzał, tuż przed domem, świetlika. Zatrzymał się na chwilę zaskoczony widokiem owada w mroźną, zimową noc gdy wokoło leżały połacie śniegu. Gdy tak stał zastanawiając się nad tym faktem, świetlik podleciał do niego. Młodzieniec spróbował uderzyć go swoim kijem, lecz owad odleciał do niedalekiego ogrodu.
Następnego dnia zapukał do sąsiada by opowiedzieć mu wczorajszą przygodę. Drzwi otworzyła mu najstarsza córka. Na jego widok zawołała, „Nie wiedziałam, że to ty, a jeszcze przed chwilą o tobie myślałam. Wczoraj śniło mi się, że jestem świetlikiem. Wszystko było realistyczne i przepiękne, a gdy śmigałam tam i z powrotem, ujrzałam ciebie. Podleciałam do ciebie i chciałam się pochwalić, że nauczyłam się latać, lecz ty odpędziłeś mnie kijem. To wydarzenie nadal mnie przeraża.”
Młodzieńcowi gdy usłyszał te słowa z ust narzeczonej, odebrało mowę.

niedziela, 4 kwietnia 2010

ONO NO KOMACHI

Ono No Komachi (834?-?) służyła na cesarskim dworze w stołecznym mieście Heiankyo (dzisiejsze Kioto) we wczesnej erze Heian. Wiadomo o niej niewiele, ale według legend była niezwykle piękna.
Stała się główną bohaterką wielu japońskich legend, 15 sztuk dramatycznych Noh a także chińskich oper. Także bohaterką współczesnego dramatu Noh autorstwa Tsumura Kimiko (1902-1974) pt. „Fumigara” (Listy miłosne) jest Ono No Komachi.