piątek, 29 maja 2009

ISHIKAWA GOEMON – LEGENDARNY ZŁODZIEJ

Ishikawa Goemon był japońskim bandytą grasującym w późnych latach szesnastego wieku, w erze Edo, którego bogactwo było legendarne. Znany był głównie jako złodziej, którego zabito gotując we wrzącym oleju w roku 1594. Do tej pory jest bohaterem niezliczonych historii, filmów, zabaw czy gier komputerowych. Legenda, którą obrósł mówi, że był japońskim Robin Hoodem tamtych czasów. Okradał bogatych (przeważnie okrutnego Daimyō Toyotomi Hideyoshi), i rozdawał wszystko biednym. Istnieje wiele o nim opowieści, a wszystkie są do siebie niepodobne. Według jednej z nich był „ninją”, trenowanym przez mistrza ninja Momochi Sandayu. Inna mówi nam, że był samurajem, który naprawdę nazywał się Sanada Kuranoshin, a który został roninem.
Legenda o jego śmierci mówi, że pojmano go podczas próby zabójstwa. Wkradł się do Zamku Fushimi, w którym żył Daimyō, chcąc go zabić podczas snu. Toyotomi Hideyoshi nie był zbyt lubianym Daimyō, gdyż był bezwzględnym tyranem, którego rządy odznaczały się brakiem litości. Daimyō magiczne kadzidło, które ostrzegło go o intruzie, a którego strażnicy szybko pochwycili. Zabójca wraz z całą jego rodziną został skazany na śmierć we wrzącym oleju. Jednakże są podania, w których Ishikara nigdy nie podjął próby zabójstwa Daimyō, i że był to po prostu zamach stamu przeprowadzony przez wojsko. Nie powiódł się on, a winę zrzucono na naszego bohatera. A są i historie, które mówią, że nigdy go nie złapano i takie, które mówią, że gotowanie w oleju zmyślił sam Daimyō by zachować twarz.
Prawdziwa historia Ishikawy Goemona została zmętniona przez opowiadaczy, twórców legend i mitów. Jedyne co na pewno wiemy, to fakt, że stał się bardzo popularnym bohaterem japońskiej kultury. Ishikawa Goemon stał się archetypem, i włącza się go do opowieści o wydarzeniach, w których anachronicznie wcale nie uczestniczył. Na przykład w serii opowiadań o Łubinie (taki nosił przydomek), w których jest mowa o kensei’u - Świętym Mieczu, który otrzymał, jest utożsamiany z Miyamoto Musashim, któremu ten miecz faktycznie podarowano. Jest też wiele filmów, w których bohaterami są wojownicy ninja, a w których jest wiodącym bohaterem. Coś jest w tej postaci, co inspiruje wyobraźnię, przez co jest regularnym bohaterem świata rozrywki japońskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz