piątek, 15 maja 2009

WŁADCA ZIEMI

W niebie było wielu, potężnych bogów, ale jak sugeruje imię jednego z nich: "Ohkuni-nushi," czyli "władca ziemi" był najpotężniejszym ze wszystkich żyjących na ziemiach starożytnej Japonii.
Gdy był młody, jego bracia znienawidzili go i zaplanowali go zgładzić. Powiedzieli mu, "Wypędzimy z gór, czerwonego, nieokiełznanego dzika, a ty na koniec go pochwycisz. ." Ale zamiast czerwonego dzika, Ohkuninushi pochwycił wielki, rozżarzony głaz, który poparzył go na śmierć.
Jego matka poczuła niewiarygodny żal i poprosiła bogów, by zabrali go do nieba i tam przywrócili mu życie.
Bracia jednak uknuli kolejny spisek. Zrobili w drzewie szczelinę, wepchnęli go do wewnątrz, a potem zamknęli pień z Ohkuninushim wewnątrz. Na szczęście ponownie z pomocą matki, Ohkuninushi wrócił do życia. Poszedł pod ziemię, by poszukać sobie żony, potem wrócił na powierzchnię i został władcą ziemi. Dwukrotnie przywracano mu życie i powrócił ze świata podziemnego, lecz nie może to być zaskoczeniem, gdyż był bogiem rolnictwa. Dla starożytnego ludu, który żył z uprawy roślin, śmierć i ponowny powrót do życia, były zwykłymi, corocznymi kolejami rzeczy.

Ohkuninushi i Ozyrys
W Egipcie, Ozyrys był słynnym bogiem, który powstał z martwych. Jego brat Set tak go nienawidził, że go zabił. Później Izis, siostra i żona zmarłego pomogła przywrócić go do życia.

Bóg rolnictwa
Według mitologii greckiej, Adonis spędzał trzecią część roku pod ziemią, a potem powracał na powierzchnię na kolejną trzecią część, a z resztą roku robił co chciał. Był także bogiem rolnictwa i jego także zabił dzik! Ozyrys był bogiem śmierci, lecz także bogiem rolnictwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz